Nummerreeks

097-nummer (0970): wat is dat en wie belt er?

De reeksen 0970 tot en met 0978 zijn volgens het Nummerplan bestemd voor communicatiediensten voor geautomatiseerde toepassingen: apparaten die zelfstandig communiceren, zoals slimme energiemeters, alarmsystemen, beveiligingscamera’s en de pechtelefoon in een auto. De ACM verplichtte telecomaanbieders in 2014 om die toepassingen naar 097 te verhuizen, omdat de 06-reeks vol raakte. Vandaar ook de lengte van twaalf cijfers: zo’n nummer hoeft niemand te onthouden of in te toetsen, dus mag het langer zijn. Op je scherm staat zo’n nummer vaak in internationale notatie: +31 970, 0031970 of kortweg 31970, gevolgd door acht cijfers. Dat is hetzelfde als 0970.

Word je door een 097-nummer gebeld door een mens?

Dat kan, en het mag ook. Naast geautomatiseerde toepassingen kent de reeks de bestemming “overige elektronische communicatiediensten”, en de ACM stelt uitdrukkelijk dat spraaktelefonie met 097-nummers is toegestaan. KPN bevestigt dat het voorkomt, al is het niet gebruikelijk.

Op internet lees je vaak dat 097 “het nieuwe 0900” is of dat telemarketeers deze reeks moeten gebruiken. Allebei klopt niet. Er is geen verplichting en geen verbod, en wij hebben geen enkele toezichthouder of nieuwsbron gevonden die bevestigt dat de reeks massaal voor telemarketing wordt ingezet. Dat het op klachtenfora veel genoemd wordt, is geen bewijs. Wij zeggen dus liever dat we het niet weten dan dat we het invullen.

Reeks097
Nummerreeksen468
Nummers74.200.000
TypeNummer voor machines

Wat kost bellen naar 097?

Je gewone beltarief. Bij KPN valt 097 in dezelfde groep als 085 en 088, en daarmee binnen je belbundel. Er zit geen informatietarief op: het Nummerplan wijst betaalde informatiediensten toe aan 0800, 0900, 0906 en 0909, niet aan 0970.

Gebeld door een 097-nummer?

Zoek het volledige nummer op in de zoekbalk hierboven. Dan zie je wie het nummer volgens het nummerregister in gebruik heeft en wat andere bezoekers erover melden. Vertrouw je het niet, neem dan niet op en bel niet terug — een gemiste oproep kost je niets.

Zo weet je aan vijf signalen wat voor beller het is.

Aanbieders die 097-nummers uitgeven

NaamInschrijvingReeksen
KPN B.V.KvK 27124701291
KORE Wireless Nederland B.V.KvK 5286179133
ASpider Solutions Nederland B.V.KvK 3024190228
Tata Communications (Netherlands) B.V.KvK 3422018622
Odido Netherlands B.V.KvK 3326567916
RGTN Wholesale Netherlands B.V.KvK 7599779714
iBasis Netherlands B.V.KvK 2728676110
One Network B.V.KvK 5892741710
Enreach B.V.KvK 390910934
Destiny White Label Services B.V.KvK 140833814
CleverEnable B.V.KvK 911669772
Lancelot B.V.KvK 342814442

Bron: openbaar nummerregister van de ACM.

097-nummers in het register

Andere nummerreeksen

Ken jij een nummer dat hier nog niet staat?

Elke melding helpt de volgende persoon die gebeld wordt. Het kost een minuut en je hebt er geen account voor nodig.

Nummer opzoeken