Nummerreeks

0900 nummer: wat kost het en is het gratis?

Een 0900-nummer is een informatienummer waar de organisatie een eigen tarief op mag zetten. Dat tarief verschilt per nummer en kan ook nul zijn. Voordat het gesprek begint moet je het tarief te horen krijgen — gebeurt dat niet, dan klopt er iets niet. Erotiek en amusement zijn op 0900 niet toegestaan; die horen bij 0906 en 0909.

Is een 0900-nummer gratis?

Meestal niet, soms wel. Het informatietarief van een 0900-nummer mag 0 euro zijn, en bij klantenservice over iets wat je al gekocht hebt is dat zelfs verplicht: een bedrijf mag je dan hooguit het basistarief laten betalen, dus niet meer dan een gesprek naar een gewoon vast of mobiel nummer kost. Helemaal gratis zoals 0800 is het daarmee nog niet: je eigen belkosten blijven.

Valt 0900 binnen je belbundel? Dat hoeft niet. Bellen naar 085, 088 en 0800 moet volgens de ACM binnen de bundel vallen of gratis zijn, maar 0900, 0906 en 0909 mogen er volledig buiten vallen. Ook een gratis 0900-nummer kan je dus belminuten buiten je bundel kosten.

Is er een maximumtarief voor 0900?

Niet in euro’s per minuut. Wat de regels wel eisen: rekent een nummer per minuut en meer dan 15 cent, dan moeten de aanbieder en de organisatie zelf een maximum per gesprek vaststellen en dat vooraf melden. De bedragen van € 1,00 en € 1,30 per gesprek die je op internet tegenkomt, zijn oude afspraken voor klantenservicenummers die sinds 2017 niet meer gelden.

Een zin die aan de regels voldoet klinkt zo: “Dit informatienummer kost x per minuut met een maximum van y per gesprek, plus uw gebruikelijke belkosten.”

Bron: Regeling universele dienstverlening en eindgebruikersbelangen, art. 3.2a t/m 3.2g; ACM ConsuWijzer.

0900-nummers blokkeren, of juist: waarom kan ik geen 0900 bellen?

Je aanbieder kan bellen naar 0900, 0906 en 0909 voor je blokkeren. KPN is daartoe op verzoek verplicht, en ook de mobiele aanbieders bieden het aan, meestal via je persoonlijke omgeving of de klantenservice. Dat beschermt tegen onverwacht hoge rekeningen, bijvoorbeeld als kinderen de telefoon gebruiken.

Lukt het bellen naar een 0900-nummer juist niet, dan staat zo’n blokkade mogelijk al aan: ingesteld door jezelf, door een eerdere gebruiker of door de beheerder van een zakelijke aansluiting. Deblokkeren doe je op dezelfde plek. Let op: een 0900-blokkade houdt geen verkopers tegen. Hij regelt alleen wat jij kunt bellen, niet wie jou belt. Zo blokkeer je inkomende nummers.

Zoek je het nummer van de politie: dat is 0900-8844 als er geen spoed is, en 112 bij spoed.

Reeks0900
Nummerreeksen4.318
Nummers4.360
TypeBetaald informatienummer

Wat kost bellen naar 0900?

Twee dingen: het informatietarief dat de organisatie achter het nummer vraagt, en de gewone belkosten van je eigen aanbieder. Het informatietarief verschilt per nummer, kan per minuut of per gesprek zijn, en moet je vóór het gesprek te horen krijgen. Die melding zelf is gratis.

Een 0900-nummer bellen vanuit het buitenland

Reken er niet op. Of een 0900-nummer vanuit het buitenland bereikbaar is, verschilt per nummer en per buitenlandse aanbieder, en de Nederlandse regels over het vooraf melden van het tarief gelden niet voor oproepen van buiten Nederland. Organisaties vermelden voor bellers uit het buitenland daarom meestal een gewoon nummer dat met +31 begint.

Een 0900-nummer aanvragen: hoe werkt dat en wat kost het?

Een 0900-nummer vraag je rechtstreeks bij de ACM aan; dat mag als bedrijf, instelling of particulier. Een kort nummer (0900-1234) kost bij de ACM eenmalig € 118 en daarna € 45 per jaar, een lang nummer (0900-12345678) eenmalig € 61 en € 23 per jaar (stand september 2026; de tarieven worden jaarlijks aangepast en het jaarbedrag geldt voor het hele kalenderjaar). Het informatietarief dat je bellers betalen bepaal je zelf, ook € 0, maar je moet het vóór elk gesprek en in al je reclame melden, en voor klantenservice over een bestaande overeenkomst mag het niet meer dan het basistarief zijn. Na de toekenning sluit een telecomaanbieder het nummer aan. Alle soorten zakelijke nummers naast elkaar: zakelijk telefoonnummer aanvragen.

Bronnen: ACM, informatienummers aanvragen; Regeling universele dienstverlening en eindgebruikersbelangen, artikel 3.2a en 3.2g.

Gebeld door een 0900-nummer?

Zoek het volledige nummer op in de zoekbalk hierboven. Dan zie je wie het nummer volgens het nummerregister in gebruik heeft en wat andere bezoekers erover melden. Vertrouw je het niet, neem dan niet op en bel niet terug — een gemiste oproep kost je niets.

Zo weet je aan vijf signalen wat voor beller het is.

Organisaties met de meeste 0900-nummers

NaamInschrijvingReeksen
BT NEDERLAND N.V.KvK 33296214211
Orange Business Netherlands B.V.KvK 33282975172
Solaris Systems B.V.KvK 33226086146
The Sound of Data B.V.KvK 24293514102
The Greenery B.V.KvK 16086757100
ABN AMRO Bank N.V.KvK 3433425994
Qupra B.V.KvK 1808478685
Media Select B.V.KvK 2806179581
Ziggo Zakelijk Services B.V.KvK 3330644869
Tulp Solutions B.V.KvK 2732795068
Securitas Alert Services B.V.KvK 1705696461
Ziggo B.V.KvK 3702670645

Bron: openbaar nummerregister van de ACM.

0900-nummers in het register

Andere nummerreeksen

Ken jij een nummer dat hier nog niet staat?

Elke melding helpt de volgende persoon die gebeld wordt. Het kost een minuut en je hebt er geen account voor nodig.

Nummer opzoeken